ZADAR CRO MELGES24 CUP 2024

15.- 17.03.
JK USKOK, ZADAR









sailing-point angelina onesails emegensea
akvarij
regate-com dustom

Results are final as of 16:26 on March 17, 2024

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Pls Nat SailNo Div Boat HelmName CrewName1 CrewName2 CrewName3 CrewName4 Club R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
Total Nett
1 CRO 867   Razjaren Ante Cesic Lukasz Podniesinski Tonci Knezovic Ljubo Jercic Andela De Micheli Vitturi Split, Split (2.0) 1.0 2.0 1.0 6.0 4.0
2 CRO 760   Universitas Nova Ivan Kljakovic Gaspic Marin Golem Nenad Bugarin Marino Rokvic Luce Simic Split, Split (7.0) 2.0 1.0 3.0 13.0 6.0
3 CRO 782   Cro-a-Sail Darko Hajdinjak Ivan Ivankovic Danijel Spehar Antonio Luksic   Opatija, Opatija 1.0 3.0 4.0 (5.0) 13.0 8.0
4 CRO 739   Panjic Luka Sangulin Tomislav Basic Sime Markic Lucijan Jakovljev Duje Frzop Briva, Biograd (5.0) 4.0 3.0 2.0 14.0 9.0
5 CRO 649   Mataran 24 Ante Botica Ivo Matic Mario Skrlj Kristijan Bulicic Max Carija Trogir, Trogir 4.0 9.0 (BFD) 4.0 39.0 17.0
6 CRO 827 COR Blue Label Hrvoje Petrovic Andrija Colak Petar Smojver Davor Jelaca Bela Jelaca Croatia, Opatija 3.0 6.0 (9.0) 9.0 27.0 18.0
7 CRO 517   Cezibordo Enia Nincevic Srdjan Nincevic Noa Nincevic Ivan Kunic Ana Petricic Opatija, Opatija 8.0 5.0 (BFD) 6.0 41.0 19.0
8 CRO 803   Point One Karlo Kuret Stjepan Vitaljic Pave Pleslic Brigita Fernezir Antonio Milisic Labud, Split 6.0 (13.0) 6.0 10.0 35.0 22.0
9 CRO 434 COR Amor Luka Piasevoli Juraj Radacic Martin Petkovic Filip Miroic Roko Copic Sibenik, Sibenik 10.0 10.0 5.0 (11.0) 36.0 25.0
10 CRO 643 COR Tutta Forza Niko Jakovcev Jakov Sokota Marin Jakovcev Lovre Grzunov Maris Basic Uskok, Zadar (12.0) 7.0 11.0 7.0 37.0 25.0
11 CRO 728 COR Little A Stjepan Cesic Domagoj Jaklin Marco Javier Gomez Karadza Luka Divjakinja   Split, Split (15.0) 12.0 7.0 8.0 42.0 27.0
12 CRO 742   Fjonda Goran Ivankovic Robert Matulja Zeljko Perovic Josko Galovic   Opatija, Opatija 9.0 (15.0) 8.0 13.0 45.0 30.0
13 CRO 840 COR Sugar Daddy Andrej Soos Maceljski Luka Jercic Denis Stanojevic Tonci Crljen Mladen Kuzmanic Split, Split 11.0 8.0 13.0 (19.0) 51.0 32.0
14 CRO 759 COR Zen Kolja Dumanic Lamjana Jurcec Mario Lulic Luka Culic Vlatka Stanic Sv.Nikola, Zagreb (18.0) 16.0 10.0 12.0 56.0 38.0
15 CRO 170 COR Cuf-Cuf Marin Petric Toma Stipanovic Niksa Stipanovic Luka Novakovic Gemac Helena Jaksic Mornar, Split 13.0 (17.0) 12.0 14.0 56.0 39.0
16 CRO 561 COR Spooky Fran Borna Urban Goran Svaton Fran Schmidt Ivo Durdev   Samobor, Samobor 14.0 11.0 (18.0) 15.0 58.0 40.0
17 CRO 792   Joyrunner Ante Jusic Boris Tomic Mladen Luzaic Jadran Lukas Helena Puric Labud, Split 16.0 14.0 14.0 (18.0) 62.0 44.0
18 CRO 562 COR SHE Ana Gojceta Danijel Ukic Zrinka Grancaric Sara Gojceta Miskic Zara Milutin Vlahov Sibenik, Sibenik 19.0 (20.0) 17.0 16.0 72.0 52.0
19 CRO 389   Obi-Wan Metre Ante Kovacevic Boris Bakotic Igor Ivancic Zvonko Jelacic   Mornar, Split 17.0 21.0 15.0 (DNF) 75.0 53.0
20 CRO 567 COR Palmina Bojan Vrscaj Ivan Budisin Toni Boban Ales Smokvina Vjekoslav Boban Mornar, Split 21.0 18.0 16.0 (DNS) 77.0 55.0
21 CRO 166 COR Hakuna Matata Luka Smrkinic Leticia Heintz Marin Baric Marko Juraga Mark Berber Uskok, Zadar (20.0) 19.0 19.0 17.0 75.0 55.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBlack flag disqualification under rule 30.4 22
DNFStarted but did not finish 22
DNSCame to the start area but did not start 22

jkuskok.hr/
office@jkuskok.hr

cromelges24.hr
info@cromelges24.hr

Sailwave Scoring Software 2.33.00
www.sailwave.com